Minden, amit a pacemakerről tudni érdemes

Főoldal / Blog / Minden, amit a pacemakerről tudni érdemes

Mi a pacemaker?

A pacemaker egy olyan elektronikus eszköz, amelyet az alacsony pulzusszámmal járó szívritmuszavarok kezelésére használnak. A pacemaker folyamatosan ellenőrzi a szívritmust, és amennyiben túl lassú szívműködést érzékel, elektromos impulzusok leadásával képes a megfelelő pulzusszámot biztosítani. Speciális pacemaker elektróda közvetíti a szív elektromos jeleit a készülékhez, és amennyiben szükséges, ezen keresztül jutnak el a szívet összehúzódásra serkentő jelek a pacemakerből a szívhez. A pacemaker használata lehetővé teszi a betegek számára, hogy aktív és egészséges életet éljenek, megelőzve a alacsony pulzusszámal járó szívritmuszavarok okozta szövődményeket és komplikációkat.

Milyen esetekben kerül beültetésre pacemaker?

A pacemaker szükségessége számos különböző szívbetegség esetén felmerülhet, amelyek különböző okokból vezethetnek a szívritmuszavarok kialakulásához vagy a szív ingerületvezetési rendszerének elégtelenségéhez. Az alábbiakban bemutatunk néhány gyakori szívbetegséget, amelyek esetén pacemaker beültetése szükségessé válhat.

  1. Atrioventrikuláris blokk (AV blokk)

Az AV blokk olyan ingerületvezetési zavar, amely során az elektromos impulzusok nem, vagy csak késleltetve jutnak el a pitvarokból a kamrákba. Súlyosságától függően különböző fokozatai léteznek, súlyos esetben a pacemaker beültetés elengedhetetlen.

  1. Szinuszcsomó-diszfunkció (Sick sinus szindróma)

A szinuszcsomó a szív természetes ingerképző központja, amely szabályozza a szívritmust. Ha működése zavart szenved, a következő problémák léphetnek fel:

    • Lassú szívverés (bradycardia)
    • Szabálytalan pulzus
    • Időszakos szívmegállások (asystole)

A pacemaker ebben az esetben segít fenntartani a stabil szívritmust és megelőzni a tüneteket, például a szédülést, fáradtságot vagy ájulást.

  1. Tachy-brady szindróma

Ez az állapot a szinuszcsomó-diszfunkció egy formája, amelyben a szívritmus időszakosan túl gyors (tachycardia), majd túl lassú (bradycardia) lesz. Ez gyakran előfordul pitvarfibrillációval együtt, és szédülést, gyengeséget vagy eszméletvesztést okozhat. A pacemaker segíthet a szívritmus stabilizálásában és a tünetek csökkentésében.

A pacemaker beültetésének szükségességét mindig egyéni kardiológiai vizsgálat alapján határozzák meg. A beavatkozás általában akkor válik indokolttá, ha:

✅ A beteg tüneteinek hátterében (pl. szédülés, ájulás, fáradtság) alacsony pulzusszámmal járó megbetegedés áll

✅ Az EKG vagy más diagnosztikai eszközök igazolják az ingerületvezetési zavart.

✅ A szívritmuszavar életveszélyes lehet, vagy növeli a szövődmények kockázatát.

A modern pacemakerek kis méretű, fejlett technológiával rendelkező eszközök, amelyek folyamatosan monitorozzák a szívritmust, és szükség esetén beavatkoznak annak szabályozásába.

Hogyan történik a pacemaker beültetése?

A pacemakerrendszer beültetés általában egy biztonságos és rutinszerű eljárás, mely sebészi beavatkozás során történik. A műtét alatt csak helyi érzéstelenítést alkalmazunk, az érzéstelenítő injekció beadása után a betegek jelentős fájdalmat általában nem éreznek.

A beültető orvos a kulcscsont alatt egy kb. 5 cm-es bőrmetszést ejt. Ezen keresztül megkeresi az egyik karvénát.  A pacemaker elektródát egy vénán keresztül óvatosan bevezetik a szívbe. Mivel az erek nem érzékenyek a fájdalomra, további fájdalomcsillapítás nem szükséges. Az orvos röntgenképernyőn ellenőrzi az elektróda helyét a szívben. Az elektródát a működésének ellenőrzése után a pacemakerhez csatlakoztatják. Maga a pacemaker a bőr alatt képzett üregben a kulcscsont alatt kerül beültetésre. Végül az orvos néhány öltéssel zárja a bemetszést.

Mire ügyeljen a beültetés utáni időszakban?

A beavatkozás után a betegek rendszerint rövid időn belül felépülnek. Mindenképpen keresse fel kezelőorvosát, ha:

    • a beültetés helyén a seb piros vagy forró tapintatú lesz,
    • vagy váladékozik;
    • lázas, szédül, mellkasi fájdalom lép fel, vagy
    • tartós fáradtságot gyengeséget érez.
    • A beültetés utáni első napokban kerülni kell a váll erősebb mozgatását a pacemaker beültetés oldalán.

Az implantációt követően rövid időn belül utógondozás szükséges. Ekkor a szívműködést és a pacemaker funkcióját ellenőrzik. A pacemaker programját a páciens egyéni szükségletéhez igazítják. Ehhez nem szükséges sebészi beavatkozás, mivel az orvos a programozást külső készülékkel végzi. A legtöbb esetben a beteg nem érzi, hogy új programot állítottak be. A jövőre vonatkozóan kezelőorvos meghatározott időközökben kontrollvizsgálatokat ütemez be, általában hathavonként. Ezeken a vizsgálatokon az orvos ellenőrzi a pacemaker működési módját, az elem állapotát.

Együttélés a pacemakerrel

A beültetés után lassan, orvosa javaslatait betartva visszatérhet napi rutintevékenységeihez.

Kérjük, tartsa be a következőket:

    • Az orvos által rendelt gyógyszereket annak módja szerint rendszeresen be kell szedni.
    • Tartsa magánál a pacemakerére vonatkozó adatlapot utazásnál és a mindennapi élet során is
    • Az megfelelő készülékműködés életmentő lehet, ezért a rendszeres ellenőrzés elengedhetetlen. A kontroll során megtörténik a készülék adatainak lekérdezése és kiértékelése, amely lehetővé teszi az optimális eszközbeállítást.
    • Keresse fel orvosát, ha pacemakerével kapcsolatban bármilyen eltérést észlel.

 

Visszatérés a normális élethez

Rendszerint a beültetést követően hamarosan visszatérhet megszokott életéhez. Kertészkedhet, elvégezheti a háztartásbeli munkáit vagy autózhat. Zuhanyozhat, fürödhet, úszhat. Miután megbeszélte orvosával, legtöbb esetben elvégezheti munkáját és szokásos hobbitevékenységeit, sportolhat és folytathatja szexuális aktivitását.

Abban az esetben, ha bizonytalan valamiben vagy bármilyen aggodalma van, keresse fel orvosát.

Vissza
Szakterület - kereső Orvoskereső

Blog

Géllakk okozta körömgomba és körömágy-gyulladás

Géllakk okozta körömgomba és körömágy-gyulladás

A sok nő által használt géllakk esztétikus, de nem feltétlenül praktikus megoldás, mivel sokaknál komoly egészségügyi problémákat, hosszú, több hónapos kezelést igénylő allergiás reakciókat is okozhat. Erről számol be Dr. Lőrincz Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa. Tovább

Központi előjegyzés:

Hétfő – Csütörtök: 08:00 – 18:00

Péntek: 08:00 – 16:00

+36 1 550 7007

elojegyzes@semmelweispremium.hu

Social media